دوره فوق تخصصی تافل / TOEFL

زیر نظر دکتر نیما شکوری، دکتری آموزش زبان انگلیسی و استادیار دانشگاه

 

تافل یا TOEFL سرواژه Test of English as a Foreign Language به معنای “آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی” معتبرترین آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی جهت سنجش دانش زبان انگلیسی داوطلبین جهت مهاجرت، کار و تحصیلات دانشگاهی در کشورهای قاره آمریکا (ایالات متحده و کانادا) است. آزمون تافل به عنوان یک آزمون مهم و جامع زبان انگلیسی برای غیر انگلیسی زبانان جهان می‌باشد که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را مورد سنجش قرار می‌دهد که متولی این آزمون موسسه ETS نام دارد.
هدف اصلی این آزمون سنجش چهار مهارت اصلی زبانی: خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، شنیدن (Listening) و مکالمه (Speaking) بوده و به دو صورت PBT سرواژه Paper Based TOEFL به معنای کاغذی و iBT سرواژه Internet Based TOEFL به معنای اینترنتی برگزار می‌گردد. لازم به ذکر است که آزمون PBT صرفا در کشورهایی که دسترسی به اینترنت دارای محدودیت است برگزار می‌گردد. در ایران نیز این آزمون به صورت iBT و PBT برگزار می‌شود که در قالب این شیوه داوطلب آزمون خود را به صورت آنلاین و اینترنتی خواهد داد. لازم به ذکر است که مراکز زبان ایرانیان بندرانزلی در استان گیلان و زیر نظر دکتر نیما شکوری (دکتری آموزش زبان انگلیسی و استادیار دانشگاه)، فرآیند یادگیری داوطلبین را بر روی آزمون iBT متمرکز می‌نمایند.
گفتنی است که ثبت نام در این آزمون از حدود ۲ ماه قبل صورت پذیرفته و داوطلبین می‌بایست در تاریخ‌های مشخصی نسبت به حضور در مرکز آزمون حضور یافته و به صورت اینترنتی نسبت به انجام پروسه امتحان اقدام حاصل نمایند و پس از حدود دو هفته کارنامه خود را دریافت نمایند. یکی از تفاوت‌های اصلی این آزمون در قیاس با آیلتس، حذف مکالمه در حضور ممتحن یا مصاحبه‌گر است.
نکته اول: لازم به توجه است که در حال حاضر کلیه دانشگاه‌ها مدرک PBT و iBT را به رسمیت می‌شناسند اما با توجه به اینکه در آزمون iBT سنجش چهار مهارت زبانی علی‌الخصوص مهارت گفتاری به شکل بهتر و کامل‌تری صورت می‌پذیرد، اخذ این مدرک به داوطلبین گرامی توصیه می‌گردد.
نکته دوم: آزمون تافل نمره منفی ندارد. بنابراین توصیه می‌گردد حتی اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید، سوالی را بی‌پاسخ باقی نگذاردی و به اصطلاح تیری در تاریکی شلیک کنید!
نکته سوم: مدت اعتبار مدرک تافل از زمان اخذ، به مدت دو سال می‌باشد.
گفتنی است که آزمون TOEFL iBT دارای چهار بخش آزمونی شامل چهار مهارت اصلی زبانی بوده و در مدت زمان ۴ ساعت برگزار خواهد شد که داوطلبین شرکت کننده در این آزمون می‌بایست به طیف وسیعی از سوالات با سختی کم تا بسیار پاسخ دهند. هر یک از چهار بخش مذکور دارای نمره صفر (پایین‌ترین) الی ۱۲۰ (بالاترین) می‌باشد و نمره نهایی آزمون بر اساس میانگین‌گیری از نمرات این چهار مهارت اعلام می‌گردد. البته لازم به ذکر است که در کارنامه نهایی، علاوه بر نمره کل، نمره هر یک از چهار مهارت زبانی نیز به صورت جداگانه ثبت خواهد شد. معمولا نمره بالاتر از ۱۰۰ در این آزمون به عنوان یک کارنامه خوب تلقی می‌گردد.

 

نمونه کارنامه‌های آزمون تافل (جهت بزرگ‌نمایی بر روی هر یک کلیک نمایید)

روند برگزاری و مفاد آزمون تافل

مهارت خواندن یا Reading
همانند کنکورهای داخلی ابتدا متنی شامل چندین پاراگراف بر روی صفحه مونیتور نمایش خواهد یافت و به دنبال آن سوالات چهار گزینه‌ای مطرح خواهند شد. پس از پاسخ‌گویی به سوالات بخش اول، متن دوم نمایش داده خواهد شد و مجددا پس از آن شاهد نمایش سوالات مربوط خواهید بود و این روند به همین شکل ادامه خواهد یافت. لازم به تذکر است که پس از پاسخ‌گویی به سوالات امکان بازگشت به قبل و بازنگری و یا مرور سوالات پاسخ‌داده شده یا نشده وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که مدت پاسخ‌گویی به سوالات بر اساس فرمت متون به صورت Short و Line به ترتیب ۶۰ و ۸۰ دقیقه خواهد بود.
لازم به توجه است که متون مورد طرح در بخش Reading عمدتا در حوزه‌های مرتبط با علوم نظری از جمله بیولوژی، تجارت، ادبیات، سلامت، آهنگ‌سازی، مدیریت، فلسفه، روان‌شناسی، تاریخ و… خواهد بود اما این تصور که برای پاسخ‌گویی به این‌گونه سوالات نیازمند کسب دانش در حوزه‌های مختلف علوم همانند جامعه شناسی، علوم کامپیوتر، ریاضیات و… می‌باشیم اشتباه است، چرا که کلیه اطلاعات لازم برای پاسخ‌گویی به سوالات در دل متن وجود خواهد داشت و تنها دانش مورد نیاز برای موفقیت در پاسخ به سوالات مربوط، دانش زبان انگلیسی می‌باشد! لازم به توجه است که این بخش دارای نمره منفی نمی‌باشد.
مهارت شنیداری یا Listening
بخش شنیداری این آزمون شامل مکالماتی بلند می‌باشد که می‌بایست به دقت از سوی داوطلب گوش داده شده و در صورت لزوم نکته‌برداری شود و از آن مهم‌تر دقت در گوش دادن و به خاطر سپردن این صوت طولانی است. هدف از این بخش سنجش میزان درک داوطلب است و به این صورت نیست که پرسش‌های مطروحه حول محور به خاطرسپاری یک اسم یا تاریخ خاص باشد. این بخش نیز همانند Reading به دو صورت Short و Long انجام می‌پذیرد. بنابراین دو پکیج سه بخشی داریم. داوطلب از طریق هدفون خود ابتدا به صوت اول گوش داده و پس از آن به سوالات مربوط پاسخ خواهد داد. لازم به ذکر است که تعداد سوالات هر بخش در حدود ۵ الی ۶ عدد می‌باشد که البته قبل از پایان صوت قابل رویت نیست. به همین ترتیب Listening دوم سوم پخش خواهد شد. پس از پایان پکیج اول، حال سه بخش پکیج دوم شروع خواهد شد.
لازم به ذکر است که برخلاف بخش Reading در این بخش امکان مرور و بازنگری بر روی سوالات پاسخ داده شده وجود نخواهد داشت. طبق بررسی‌های به عمل آمده از روی آزمون‌های گذشته می‌توان به این نکته اشاره داشت که موضوعات مورد طرح در بخش Listening در زمینه‌هایی نظیر گفتگوهای دانشگاهی و مطالب مورد بحث در کلاس‌هایی نظیر تجارت، ادبیات، سلامت، آهنگ‌سازی، جغرافیا، تاریخ، بیولوژی، روان‌شناسی، فیزییک، محیط زیست و… خواهد بود. لازم به توجه است که این بخش دارای نمره منفی نمی‌باشد.
مهارت گفتاری یا Speaking
پس از پایان بخش‌های Reading و Listening به داوطلبین حاضر در مرکز آزمون فرصتی ۱۰ دقیقه‌ای برای استراحت داده خواهد شد که پس از آن می‌بایست برای پاسخ‌گویی به سوالات بخش Speaking آماده شوید. این بخش شامل سه قسمت می‌باشد که در هر بخش دو سوال مشابه مطرح می‌گردد. بخش اول شامل یک موضوع عمومی است که سوال اول معمولا شامل تعریفی از رخدادهای عمومی و سوال دوم نیز نقدی بر رد یا تائید موضوعی از سوی داوطلب خواهد بود. در این بخش ۱۵ ثانیه فرصت خواهید داشت تا پاسخ خود را بازبینی نموده و پس از آن ۴۵ ثانیه نیز می‌بایست در آن مورد صحبت نمایید که این زمانبندی‌ها از طریق زمان‌سنج قابل مشاهده بر روی مونیتور قابل کنترل است.
بخش دوم شامل پخش شدن عناوینی از موضوعات از طریق صوت می‌باشد. سپس متنی نمای شداده می‌شود که فرصتی ۴۵ ثانیه‌ای برای مطالعه آن خواهید داشت که البته می‌توانید نکات مربوط را بر روی برگه‌ای یادداشت نمایید. در همین حین گفتگویی مابین دو نفر و یک سخنرانی کلاسی نیز پخش خواهد شد و پس از آن سوالی از این دو مورد پرسیده می‌شود که شما ۳۰ ثانیه برای تفکر و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن، زمان خواهید داشت. بخش سوم نیز شامل گفتگویی مابین دو نفر و یک سخنرانی کلاسی پخش خواهد شد و یک سوال در زمینه توصیف مکالمات و سخنرانی پرسیده خواهد شد که در این بخش نیز همانند بخش قبل ۳۰ ثانیه برای تفکر و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن زمان خواهید داشت.
نکته بسیار مهم در ارائه پاسخ‌های شفاهی شما، ساختار، قاعده‌مند و انسجام پاسخ شما از دیدگاه گرامری است و برخلاف تصور بسیاری از داوطلبین، وضوح گرامری پاسخ‌های شما بسیار مهم‌تر از لهچه غلیظ آمریکایی شماست! بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که بخشی از کهارت شما در زمینه گرامر نیز در قالب این بخش مورد سنجش و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

مهارت نوشتاری یا Writing
این قسمت شامل دو بخش می‌باشد. در بخش اول ابتدا متنی شامل ۲۰۰ الی ۳۰۰ کلمه بر روی مونیتور به نمایش درمی‌آید که مهلت ۳ دقیقه‌ای به داوطلب برای مطالعه آن اعطاء می‌گردد که داوطلب می‌بایست سعی در به‌خاطرسپاری کلیات متن و موضوعات مطروحه داشته باشد، سپس از طریق هدفون مباحثی در تائید یا رد متن مذکور پخش خواهد شد. لازم به ذکر است که داوطلب نیازی به نکته‌برداری از متن مشاهده شده ندارد، چرا که بعدا این متن مجددا نمایش خواهد یافت اما می‌بایست از صوت نکته‌برداری کند، چرا که مجددا پخش نخواهد شد. پس از ارائه متن و صوت، سوالی در این زمینه پرسیده خواهد شد که داوطلب می‌بایست متنی ترکیبی از محتوای مشاهده شده و شنیده شده را مکتوب نماید که برای این امر به وی ۲۰ دقیقه زمان اعطاء می‌گردد.
لازم به تذکر است که این متن می‌بایست دارای حداقل ۱۵۰ الی ۲۰۰ واژه باشد. در پایان این زمان، سوال دیگری از داوطلب پرسیده خواهد شد. این سوال شامل یک موضوع عمومی است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد که در قالب در قالب چند پاراگراف و با پوشش دادن حداقل ۳۰۰ واژه این متن را تایپ نماید. گفتنی است که ارائه متنی با جدود ۵ پاراگراف به صورت مطلوب تلقی می‌گردد. همچنین لازم به تذکر است که واژگان نوشته شده از سوی داوطلب توسط (در هر دو متن) توسط یک شمارنده در بالای صفحه به وی نمایش داده خواهد شد تا تسلط بیشتری بر کار خود داشته باشد.

کتب مورد استفاده در دوره‌های فوق تخصصی مرکز زبان ایرانیان

کتاب مورد استفاده مرکز زبان ایرانیان در دوره‌های تافل Preparation Course for TOEFL test iBT نام دارد.