دوره تخصصی ای پی تی / EPT دکتری دانشگاه آزاد

زیر نظر دکتر نیما شکوری، دکتری آموزش زبان انگلیسی و استادیار دانشگاه
ای پی تی یا EPT سرواژه English Proficiency Test آزمونی جهت ارزیابی دانش عمومی زبان انگلیسی داوطلبین مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در ایران می‌باشد. مجری برگزاری این آزمون نیز دانشگاه آزاد اسلامی است. کلیه دانشجویان دکتری این دانشگاه در صورت دارا نبودن مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی با نمره تعیین شده توسط دانشگاه، مکلف به شرکت در آزمون EPT و کسب حداقل نمره قبولی در آن هستند. این آزمون از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ به صورت فصلی و متمرکز در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی  برگزار می‌شد اما این روند از اردیبهشت ۱۳۹۲ تا به امروز به صورت ماهیانه و البته در همان مرکز (واحد علوم و تحقیقات تهران) ادامه یافته است. این آزمون در ابتدا صرفا برای متقاضیان ورود به مقطع دکتری در واحدهای علوم و تحقیقات الزامی بود اما پس از گذشت زمان، ارائه این مدرک برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری کلیه واحدهای دانشگاه آزاد اجباری می‌باشد.
از دیدگاهی می‌توان آزمون EPT را با آزمون بین‌المللی TOEFL PBT مقایسه نمود. تنها تفاوت آن با آزمون TOEFL در این است که بخش شنیداری و نگارش ندارد. سطح سختی این آزمون مانند تافل دکتری یا همان آزمون زبان عمومی دکتری است. همچنین لازم به ذکر است که آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی شامل ۱۰۰ سوال می‌باشد که از این تعداد ۳۰ سوال مربوط به درک مطلب، ۳۵ سوال مربوط به لغات و ۳۵ سوال دیگر به گرامر اختصاص دارد. لازم به توجه است که این دسته‌بندی در هر آزمون میزانی متغیر است، بدین معنا که ممکن است در یک آزمون تعداد سوالات گرامر ۳۰ سوال و واژگان ۴۰ سوال باشد. آزمون EPT نمره منفی ندارد و حد نصاب قبولی در آن کسب نمره ۵۰ است.
نکته اول: مدت اعتبار مدرک آیلتس از زمان اخذ، به مدت دو سال می‌باشد و منحصرا در داخل ایران معتبر است.
نکته دوم: مدرک زبان MSRT یا MCHE ، مدرک زبان مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد که آزمون آن هر ماه به صورت منظم برگزار می‌گردد. کلیه دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، این مدرک را حین مصاحبه دکتری معتبر می‌دانند. لازم به ذکر است که محتوای کلی این آزمون با آزمون EPT تفاوت چندانی ندارد اما MSRT علاوه بر ساختار آزمون EPT که شامل لغات، گرامر و درک مطلب است، مهارت شنیداری (Listening) داوطلبان را نیز مورد سنجش قرار می‌دهد. در صورتی‌که داوطلب بخواهد مدرک MSRT را به جای EPT به دانشگاه آزاد ارائه کند، می‌بایست حداقل نمره ۶۵ این آزمون را کسب کرده باشد، چرا که با توجه به سختی بیشتر آزمون EPT ، دانشگاه آزاد اسلامی نمره ۵۰ آزمون EPT را معادل نمره ۶۵ آزمون MSRT معادل‌سازی می‌نماید.
نکته سوم: داوطلبین جهت ثبت نام در این آزمون می‌توانند به وب‌سایت رسمی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایند.
مرکز زبان ایرانیان بندرانزلی دوره‌های تخصصی آزمون ای پی تی – EPT را زیر نظر دکتر نیما شکوری (دارای مدرک دکتری آموزش زبان انگلیسی، عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه) برگزار می‌نماید. شما داوطلب گرامی می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، تعیین سطح وقت مشاوره با شعبه دوم مرکز زبان ایرانیان (مرکز تخصصی آزمون‌های داخلی و بین‌المللی) تماس حاصل نمایید.

 

کتب مورد استفاده در دوره ای پی تی مرکز زبان ایرانیان