دوره‌های ترمیک زبان انگلیسی

ویژه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان
سیستم آموزشی مرکز زبان ایرانیان بندرانزلی بر مبنای سیستم استاندارد آموزشی اتحادیه اروپا تحت عنوان CEFR طراحی شده است. دوره‌های آموزشی این موسسه برای سه مقطع سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تعریف شده‌اند که هر یک متدولوژی و مواد آموزشی منحصر به خود را دارند. در ادامه به تشریح مختصر این دوره‌ها می پردازیم:
>> دوره کودکان (Child Course): تدریس این دوره توسط تیم مجرب آموزشگاه ایرانیان که همگی متخصص در امر آموزش کودکان هستند و به روان‌شانسی و اصول تربیتی مختص آموزش کودکان تسلط دارند، صورت می‌پذیرد. این دوره آموزشی شامل ۱۰ ترم بوده و در حال حاضر مجموعه‌های موفق Tiny Talk و First Friends در آن تدریس می‌شود. سن پیشنهادی برای ورود به این دوره از ۵/۴ تا ۷ سال می‌باشد. در این دوره تاکید بر مهارت گفتاری و شنیداری است و فراگیران در پایان دوره قادر خواهند بود نیازهای اولیه خود را به زبان انگلیسی بیان کنند و با دیگران در میان بگذارند.

همین که کودک به دنیا می‌آید، برخی پدر و مادرها برنامه آموزش زبان را در اولویت آموزش‌ قرار می‌دهند. اما واقعا چنین اصراری از جانب پدر و مادران عزیز صحیح می‌باشد؟ سن مناسب یادگیری زبان دوم چه زمانی است؟

در آموزش زبان دوم به کودک نکته قابل توجه این است که باید زبان مادری یا زبان اول برای کودک به طور کامل جا بیفتد و به عبارت دیگر کودک تسلط کامل بر زبان مادری داشته باشد. کودکانی که هنوز برخی حروف را به جای هم استفاده می‌کنند، حرف خاصی را نمی‌توانند تلفظ کنند و برخی کلمات را جا‌به‌جا ادا می‌کنند برای آموزش زبان دوم آماده نیستند. در واقع زبان مادری یک توانایی برای یادگیری زبان دوم را فراهم می‌کند، بنابراین کودکی که در زبان اول مشکل داشته باشد نمی‌تواند در یادگیری زبان دوم موفق عمل کند. آموزش بی‌موقع زبان دوم باعث می‌شود هم آموزش زبان اول با تاخیر همراه شود و هم آموزش زبان دوم طولانی‌تر شده و دیرآموزی اتفاق بیفتد.

اگر چه سن معیار مناسبی برای یادگیری زبان دوم نمی‌باشد، ولی به شرط اینکه کودک ما  در بیان کلمات مشکل نداشته باشد، سن می‌تواند معیار مناسبی باشد. در واقع به نظر بنده تنها معیار قابل اعتنا توانایی کودک در گفت‌وگو به زبان مادری و زبان اولش است. از آنجا که مکان زبان اول در مغز با مکان زبان دوم در مغز متفاوت است و آموزش زبان اول منطقه خاصی را در مغز فعال می‌کند و آموزش زبان دوم در یک منطقه دیگر است، این بسیار مهم است که کودک به توانایی و رشد بیشتری هم از لحاظ عصبی‌شناختی و هم از نظر روانی دست پیدا کند. به نظر بنده بهترین سن برای یادگیری زبان دوم سن چهار و نیم سالگی می باشد.

دکتر نیما شکوری

مدیریت, مرکز زبان ایرانیان بندرانزلی

>> دوره نوجوانان (Teenage Course): دوره میانی آموزشگاه زبان ایرانیان که مختص نوجوانان ۷ تا ۱۴ سال می‌باشد با تدریس مجموعه کتاب‌های Family and Friends که از بهترین و موفق‌ترین مجموعه‌های آموزشی حال حاضر دنیا هستند، انجام می گیرد. البته کتب کمک آموزشی جنبی مانند Picture Dictionary و مجموعه‌های داستان کوتاه نیز برای فراگیران این دوره در نظر گرفته شده است. این دوره متشکل از ۲۳ ترم آموزشی می‌باشد که با محوریت آموزش خواندن و نوشتن و نیز تثبیت مهارت‌های گفتاری و شنیداری توسط کادر مجرب تدریس زبان نوجوانان ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است که زبان آموزان در این دوره ۳ ترم اختصاصی گفت و شنود خواهند داشت که با هدف افزایش توانش ارتباطی فراگیران برگزار خواهند شد.
>> دوره بزرگسالان (Adult Course): دوره پایانی در آموزشگاه زبان ایرانیان در ۲۲ ترم برای زبان آموزان مبتدی بزرگسال (False Beginners) و نیز زبان آموزانی که دوره نوجوانان را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند طرح ریزی شده است. این دوره برای رسیدن به سطح پیشرفته مکالمه هدف‌گذاری شده و به فراگیران این امکان را می‌دهد که در پایان دوره برای شرکت در هر یک از دوره‌های آزمون‌های بین المللی زبان اقدام نمایند. کتاب‌های آموزشی American English File که به تازگی و پس از موفقیت چشم‌گیر در سال‌های اخیر به ویراست دوم رسیده‌اند و از جذابیت و به روز بودن محتوا و روش برخوردارند به عنوان مجموعه آموزشی این دوره انتخاب شده‌اند.
در کنار این کتب، جزوات اختصاصی آموزش مهارت نگارش ایرانیان و کتاب‌های Oxford Word Skills نیز تدریس می‌شوند. مدرسین این دوره با مهارت‌های بالای ارتباطی و روش‌های خاص تدریس بزرگسالان فضای کلاس‌های آموزشی را برای فراگیران جذاب و آموزنده می‌سازند. این دوره شامل ۴ ترم انحصاری گفت و شنود نیز می‌باشد که در آن زبان آموزان تنها بر مهارت گفتاری و شنیداری خود تمرکز خواهند داشت. لازم به ذکر است که متقاضیان بالاتر از ۱۴ سال مجاز به شرکت در این دوره می‌باشند.
ضمن دریافت کارنامه در پایان هر ترم، با اتمام هر یک از این دوره‌ها زبان آموزان امتحان جامع مختص همان دوره را خواهند گذراند و مدرک پایان دوره دریافت می‌کنند.
علاوه بر دوره‌های فوق الذکر، آموزشگاه ایرانیان برگزار کننده دوره‌های آموزشی ذیل می‌باشد:
>> دوره‌های آزمون‌های بین‌المللی IELTS، TOEFL، FCE، CAE، CPE، GRE و نیز آزمون TOLIMO: این دوره‌ها با توجه به نوع و محتوای آزمون‌ها متفاوت خواهند بود و در پایان هر یک از آن‌ها زبان آموزان با گذراندن آزمون‌های آزمایشی (Mock Exams) برای آزمون نهایی آماده می‌شوند.
>> آموزش زبان جهت کسب مهارت‌های خاص (ESP): که شامل دوره‌های زبان برای تاجران و به نوعی هر کس که Business Person محسوب می‌شود، می‌باشد.
>> دوره‌های آمادگی زبان برای افرادی که قصد مهاجرت دارند.
>> دوره‌های مکالمه فشرده و فوق فشرده
>> دوره‌های نقد فیلم و داستان
>> دوره‌های آموزش زبان از طریق خبر و مطبوعات
>> دوره‌های تخصصی هر یک از چهار مهارت اصلی خواندن، نوشتن، شنیدار و گفتار
>> دوره‌های آمادگی آزمون‌های گروه زبان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
>> کارگاه آموزشی اصول و فنون ترجمه
>> کارگاه آموزشی نگارش مقالات ISI
>> و ...